Mapa świata Ebstorf, Gervase of Tilbury, 1234 r.

Napisany przez Administrator (marcin) on 24/01/2010
do XV w. >>

 

Mapa świata Ebstorf, Gervase of Tilbury, 1234 r.

Mapa Ebstorf jest przykładem mappa mundi (mappa mundi - ogólna nazwa określająca średniowieczne mapy świata, około 1100 mappa mundi przetrwało do naszych czasów - w większości jako ilustracje do manuskryptów), podobnym do mapy Hereford. Mapa została znaleziona w klasztorze w Ebstorf w północnych Niemczech, w XIX wieku. Była to bardzo duża mapa, malowana i zszywana z 30 pergaminów. Jej wymiary to około 356 cm x 356 cm. Głowa Chrystusa jest przedstawiony na górze mapy, z rękami na każdej stronie, a nogi na dole. Mapa jest raczej z rodziny map Y-shaped niż z bardziej popularnych w tym okresie map T-O. Jerozolima jest przedstawiona jako centrum świata, wschód jest na górze mapy.

Wokół mapy znajdują się opisy różnych zwierząt, opis stworzenia świata, opisuje także podział świata na 3 części. W opisie znajdują się, obok biblijnych, także pogańskie historie.

Z zewnętrznych źródeł współczesnych zdołano wywnioskować, że autor tej mapy to prawdopodobnie Gervase of Tilbury, angielski nauczyciel prawa kanonicznego w Bolonii, który został później (1223-1234) rektorem w Ebstorf. Jest również znany jako autor historyczno-geograficzno-mitologicznej książki Otia Imperiala, napisanej w 1211 r. Niestety mapa, którą ten manuskrypt powinien zawierać, zaginęła. Jest bardzo prawdopodobne, że jest to właśnie mapa Ebstorf.

Szczegółowy wizerunek mapy wraz z opisami (w języku niemieckim) można znaleźć pod adresem:

http://weblab.uni-lueneburg.de/kulturinformatik/projekte/ebskart/content/start.html

Lokalizacja:

Oryginał został zniszczony podczas II wojny światowej.

 

Ostatnia zmiana: 20/04/2010 o 21:27

Cofnij