Mapa świata Hereford, Richard de Bello , około 1290 r.

Napisany przez Administrator (marcin) on 24/01/2010
do XV w. >>

Mapa świata Hereford, Richard de Bello , około 1290 r.

Jest to największa tego typu mapa, która w tak dobrym stanie zachowała się do naszych czasów z wczesnego okresu kartografii. Przeleżała prawie 700 lat w katedrze w Hereford. Mapa została wykonana z cielęcej skóry, która musiała być odpowiednio przygotowana, aby można było po niej pisać i malować. Tak przygotowana cielęca skóra, bardzo cienka i delikatna, nazywa się welin.

Welin, o wymiarach 165cm x 135cm został przyczepiony do ramy z drewna dębowego, widoczna część mapy jest okręgiem o średnicy 132 cm.

Dokładna data powstania mapy nie jest znana, ale z tego co widomo o życiu i twórczości Richarda de Bello, oraz z badań prowadzonych nad mapą, można przyjąć, że powstała między 1285 a 1295 r.

Mapę stworzono w Angli, jednak nazwy i opisy są po łacinie. Jerozolima jest w centrum mapy, wschód jest na górze. Mapa jest bardzo podobna do mapy Ebstorf, mapy Psałterz i mapy Sawley.

Ciekawostka: na mapie zostały zamienione nazwy 2 kontynetów: Europy i Afryki. Europa jest opisana w czerwieni i złocie jako Afryka i vice-versa.

Jest to pierwsza mapa na której zostały przedstawione Wyspy Owcze.

Warte jest podkreślenia, iż nie odzwierciedla ona w pełni wiedzy XIV wiecznych geografów, co miałoby świadczyć o tym, ze powstała nieco wcześniej (dowodem na to może być np.: umiejscowienie na mapie Morza Kaspijskiego łączącego się z otaczającym ląd Oceanem).
Mapa pokryta jest przez niezwykłe obrazy ilustrujące barwność mitologicznych wyścigów, czy walki starożytnych bestii...Jeśli nałożymy na siebie poszczególne elementy mapy, możemy wyczytać z jej szkicu całą historię rodzaju ludzkiego oraz podziwiać bogactwo cudów świata naturalnego. Zawierają się także w niej opisy wielu wyobrażonych ludów, zamieszkujących odlegle lądy...Ciekawostką może być to, iż Indie opisane zostały tutaj, jako bogactwo i różnorodność ponad 5000 miast...Zaś na szczycie mapy znajduje się figura Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego, po jego prawej i lewej stronie ukazane są figury aniołów, zaś u jego stóp - postać Matki Boskiej, wysłuchującej tych, którzy modlą się przez jej wstawiennictwo.
Interesujące jest też to, że na mapie umiejscowione zostało również miasto Hereford. Położone jest, zresztą zgodnie z prawdą, wzdłuż rzeki Wye, a jego lokalizacja określona jest przez rysunek Katedry.
Sama mapa, zdaniem specjalistów, ma dość ograniczoną wartość jako narzędzie geograficzne. Dla jej twórców była najprawdopodobniej formą uświadomienia niepiśmiennym ludziom epoki Średniowiecza, ogromną złożoność ówczesnego świata, a także celem ukazania w sposób bardziej zrozumiały - chrześcijańskiej sfery religijno-kulturowej.

Legenda:

Na środku mapy: Jerozolima a nad nią krzyż.
1 -  Raj, otoczony murem i pierścień ognia.
2 -  Ganges i jego delta.
3 -  bajeczne wyspy Taphana, czasem (prawdopodobnie błędnie) interpretowane jako Sri Lanka i Sumatra.
4 - Rzeki Indus i Tygrys
5 - Morze Kaspijskie i ziemi Gog i Magog
6 - Babilon i Eufrat.
7 - Zatoka Perska.
8 - Morze Czerwone (pomalowane na czerwono).
9 - Arka Noego
10 - Morze Martwe, Sodoma i Gomora, z rzeką Jordan, wychodzącą z Morza Galilejskiego; powyżej: żona Lota.
11 - Egipt i rzeka Nil.
12 - Nil [?], ewentualnie aluzja do równikowego Oceanu
13 - Rejon Morza Azowskiego z rzekami Don i Dniepr; powyżej: Złote Runo.
14 - Konstantynopol, na lewo od niego delta Dunaju
15 - Morze Egejskie.
16 - Zbyt duża delta Nilu z latarnią morską w Aleksandrii.
17 - Osoba na nartach (?)
18 - Grecja z górą Olimp, Ateny i Korynt
19 - Źle umiejscowiona Kreta z okrągłym labiryntem Minotaura.
20 - Morze Adriatyckie, Włochy z Rzymem, honorowana przez popularny heptameter: Roma caput mundi dogmat Orbis frena rotundi [Rzym, głowa, jest w posiadaniu steru świata].
21 - Sycylia, Kartagina
22 - Szkocja.
23 - Anglia.
24 - Irlandia.
25 - Baleary.
26 - Cieśnina Gibraltarska (Słupy Herkulesa).

Lokalizacja:

Hereford Cathedral, Hereford, England

 

 

Ostatnia zmiana: 20/04/2010 o 21:23

Cofnij