Witam na stronie poświęconej historii kartografii i starym mapom - DawneMapy

Dawne mapy, urzekające nas swoją otoczką romantycznych przygód, będące łącznikiem z historią sprzed wieków, zachwycają nas swoim pięknem, kunsztem rytowników i przeszłością sięgającą kilkuset lat. Początkowo rysowane i żłobione w ścianach jaskiń przez ludzi pierwotnych, malowane na skórach oraz wypalane w glinianych tabliczkach, stały się z czasem małymi dziełami sztuki łączącymi w sobie naukę, wiedzę i sztukę, przy tworzeniu których korzystano z takich technik graficznych jak drzeworyt, miedzioryt, itp. Stare mapy ścienne, globusy czy atlasy zawsze były - i są do dzisiaj - ozdobą bibliotek, muzeum, szacownych instytucji a także zamożnych domów i firm.

Na tej stronie staram się przedstawić historię kartografii a także biografie najbardziej znanych i cenionych kartografów i geografów, którzy wywarli największy wpływ na tą dziedzinę wiedzy i sztuki. Przedstawiam także możliwie najobszerniejszy zbiór starych map powstałych w okresie od starożytności do końca XVIII w.

Pierwsza odsłona strony DawneMapy.com.pl

Napisany przez Administrator (marcin) on 18/12/2009
Strona główna >>

19.12.2009 r. ruszyła strona DawneMapy.com.pl

Strona poświęcona jest tematyce historii kartografii, kolekcjom dawnych map, a także zintegrowaniu i pobudzeniu środowiska pasjonatów zajmujących się zbieraniem starych map. Serwis poświęcony jest mapom które zostały stworzone przed XIX wiekiem, aczkolwiek w prywatnych kolekcjach z działu KOLEKCJE można znaleźć mapy z późniejszych okresów.

 

 

 

Ostatnia zmiana: 05/03/2012 o 21:14

Cofnij